כתבו אלינו  מפת האתר  דף השער


קימקא מארח


הערה על איכות תכניות הלימודים

אבי אהרן

aviah@inter.net.il

אבי אהרן מספק שירותי כתיבה טכנית לחברות היי-טק ומתפרנס מהעובדה שכמעט כל מהנדסי התוכנה שפגש בחייו אינם מסוגלים למכור את פרי עמלם אם הם מתבקשים לתאר אותו בכתב.

-----------------------

אמנם אני עושה את זה מנקודת מבט של תלמיד לשעבר, והניסיון שלי ב"הוראה" הוא בהדרכת קבוצות קטנות מאוד של אנשים (בעיקר של אדם אחד, על בסיס מזדמן ולפי הצורך), אבל, אני רוצה להבהיר שלבעיית החינוך בישראל אין קשר לתכניות הלימודים או לאיכות המורים.

הבעיה, כל כולה, היא של מערכת החינוך עצמה ומכאן שפתרונה תלוי אך ורק בטיפול במערכת החינוך עצמה.

מערכת החינוך הממלכתית בישראל, מסיבות "היסטוריות", דגלה מאז ומעולם בכיתות לימוד ענקיות (40-30 תלמידים בכיתה). קל להוכיח – וכל מי שהזדמן לו לשרת בצבא וללמוד באוניברסיטה חווה זאת על בשרו – ששינוי היחס בין כמות המורים לתלמידים, משפר פלאים את הרצינות שמייחס התלמיד לבית הספר.

אין הרבה דברים טובים להגיד על הצבא, למשל, אבל מחלקת טירונים של 40-30 איש מקבלת שירותי הוראה מסגל של חמישה-שישה אנשים. לא כל החמישה גמרו בה"ד 1 (וכמובן, יש כאלה שיש להם טענות לגבי איכות ההכשרה שמספק בה"ד 1), אבל חמישתם מצליחים ללמוד במהירות את המחלקה על בוריה, לעזור לחיילים מתקשים, לאתר את המצטיינים ולהנחיל לכל החיילים את תכנית הלימודים שלהם.

באוניברסיטה מזדמן לכמעט כל סטודנט לקחת קורסים בכיתה של 500, של 50 ושל חמישה תלמידים בלבד. שלוש המסגרות מספקות שלושה סוגים של חוויות למידה. קצב הלימוד ואיכות הלמידה (מה שלמד הסטודנט בקורס) גוברים ככל שהכיתה קטנה יותר.

מורה שמתמודד לבדו עם כיתה של 40 תלמידים הפסיד את המלחמה כבר כשהסכים להשתתף בה.

נהוג לומר שהילדים היום אלימים וחוצפנים יותר משהיו לפני עשור, שני עשורים, ובוודאי משהיו הוריהם בגילם. זה נכון, אבל זה נובע מלימודים בכיתות גדולות מאוד לאורך זמן. גם תלמיד שמגיע לבית הספר כשהוא מנומס, מחונך וממושמע (יחסית לגילו), לומד במהירות שלא בכל פעם שהוא עושה משהו לא בסדר, המורה מיד תופס אותו. המורה, מצידו, מכיוון שאינו תופס את כל הפרות המשמעת (גם לא את רובן), נוקט בדרך הרת אסון. הוא מחמיר את העונשים, מתוך הבנה שהוא יוצר הרתעה.

הרתעה אולי עובדת על אנשים מבוגרים (גם זה לא תמיד, ולראיה דוחו"ת המהירות שאני מקבל בקצב קבוע לאורך שנים), אבל לא על ילדים. הילדים לומדים מהשיטה שנוקט בית הספר, שאפשר להתחמק מהיתפסות על עבירות משמעת, וכדאי מאוד לעשות את זה כי יש קנס ענקי על מי שנתפס. הילדים פשוט גדלים להיות עבריינים, שקרנים, פחדנים ואלימים. מתכון בטוח לכישלון בלימודים וכישלון כאנשים.

זה הבסיס שלאורו יש לשפוט את רמת המורים ותכניות הלימודים.

כן, רצוי שמורה בתיכון יהיה תואר שני במקצוע אותו הוא מלמד. רצוי גם שיגיע להוראה אחרי שעסק במקצוע שלו חמש עד עשר שנים. הוא מבין את המקצוע הרבה יותר טוב, אוהב אותו יותר ובשל הרבה יותר ללמד אותו.

אבל המורה, חכם ואוהב ככל שיהיה, לא צריך להיכנס לכיתה של 40 תלמידים, עם ניסיון של שש-שמונה שנים בהתחמקות ממורים ואינפלציה של עבירות משמעת.

כיתה של שישה-שמונה תלמידים תהיה אפקטיבית הרבה יותר.

לגבי תכנית הלימודים במתימטיקה לבית הספר היסודי, גם אני התחלחלתי כשקראתי על ה"זנבגופים", יותר מזה, במקצוע שלי, בעולם ההיי-טק המהולל, אני פוגש אנשים שאי אפשר לבקש מהם לכתוב עמוד או שניים על מה שהם עושים, בלי להרוס להם את היום (ולפעמים את כל השבוע).

כשאני הלכתי לבית ספר, למדתי אנגלית מספר דקדוק בן חמישים שנה, שכל כולו כלל תירגול וטחינה של איזה עשרים סוגי זמנים (מהם אני זוכר אולי שלושה), אבל עשינו את זה בכיתה של עשרה תלמידים, ולמורה היה זמן לכולנו והיא וידאה שתוך חודש ימים שלטנו בכל מה שהיה לה חשוב שנשלוט בו.

הספר הזה, בכריכת קרטון בצבע אחד, נחשב מן הסתם למשעמם ומיושן. אבל הוא עושה את העבודה. לוותר לתלמידים על תירגול – כמו שאופנתי לעשות היום – רק מחמיר את המצב. אמנם הרציונל של המערכת הוא שאם ממילא לא ניתן לבדוק אם התלמיד הכין את שיעורי הבית, אין טעם לתת לו אותם, אבל זה לא עובד: תלמיד שעולה מכיתה ח' לט' למרות שלא עשה כלום כל השנה, מקבל שיעור גרוע לחיים, שידפוק אותו מתישהו בעתיד.

פתרון בעיית החינוך מתחיל בגודל הכיתות.

על הבסיס הזה, מורה שילמד כיתה של שמונה תלמידים ויהיה בקיא באופן הלימוד שלהם וירצה לשפר משהו בתכנית הלימודים – מוזמן לעשות זאת (ואם מערכת החינוך תהיה פרטית, יהיה לו כדאי לעושת זאת).

אם המערכת תתגמל מורים על הצלחה – לא אקראית, כמו ההצלחה היום, ולא פחות חשוב – אם מורים ידעו שיש שכר לעמלם, יותר אנשים איכותיים יילכו להוראה, לא כי זו "שליחות", אלא כי זו תהיה קריירה מצוינת.

 

הערה: מכיוון שכבר נשאלתי, אני מדבר על מערכת חינוך פרטית ויקרה, שתעלה בין 1000 ל-2000 שקלים לתלמיד לחודש. המערכת תיטיב עם המורה, תעשה נפלאות לילד ותגרום להורים להפוך לאנשים יותר אחראים.

 

כתבו לנו

לפורום

 

 

 

 

חזור למעלה

כתבו אלינו  מפת האתר  דף השער


קימקא מארח