כתבו אלינו  מפת האתר  דף השער


ענייני דיומא


 

 

 

ענייני דיומא, ינואר 2005

שנה טובה!

המדור ענייני דיומא לובש צורה חדשה.

 

מהיום אתם, הקוראים, מוזמנים לכתוב את המדור הזה.

 

אתם לא צריכים לכוון לדעתו של האתר, אלא לדעתכם-אתם.

 

בהצלחה!

 

 

 

 

 

3.1.2005

טלאי כתום

איך מתנגדי ההתנתקות יורים לעצמם ברגל

אבי אהרן

הצליח לעשות הרבה רעש פנחס ולרשטיין, עובד המדינה (ראש מועצה הוא עובד משרד הפנים) שקרא השבוע למרי אזרחי. נגררה אחריו גם מועצת יש"ע, אותה מועצה ש"זו ארצנו" האשימה לפני עשור בקבלת שוחד ממשלת רבין בתמורה לשתיקה בעניין אוסלו.

בעניין ההנתקות, מרי אזרחי אינו פתרון טוב עבורם, וזאת מהסיבות הבאות:

צביעות

עובד מדינה שרוצה להפר את החוק משום שאינו מוסרי צריך, בראש ובראשונה, להתפטר מתפקידו. זה לא כל כך נוח, זה עולה כסף, אבל ככה זה להיות אדם ישר.

הודאה בכישלון

"זו ארצנו" שהתפתחה לכדי "מנהיגות יהודית" טענה שב-1995 האפשרות היחידה שהותירה בידה הדמוקרטיה הישראלית היא מרי אזרחי. אפשר היה לכבד את הטענה הזו ב-1995, אבל קשה לעשות את זה היום.

שלוש וחצי מערכות בחירות התנהלו מאז (ה"חצי" זה שרון מול ברק ב-2001). בכולן, לא רק של"זו ארצנו" היתה דעה, אלא שהתנועה גם נכנסה למפלגת הליכוד והצהירה שדמוקרטיה היא כלי העבודה העיקרי שלה. אין ספק ש"מנהיגות יהודית" נכשלה פוליטית. ספק אם היא מסכימה להודות בכך, שהרי פירוש הדבר הוא התאבדות פוליטית.

אי הבנת טבע המשטר הדמוקרטי

ברור ש"מנהיגות יהודית" חוזרת היום לנקודת ההתחלה שלה - למרי האזרחי. לא ברור מדוע כשלונה מצביע על כישלון הדמוקרטיה הישראלית. הליכוד, למשל, התחיל הרבה יותר נמוך מ"מנהיגות יהודית" (השוו את הסיזון ואלטלנה למשרה המפנקת של ראש מועצה), אבל הצליח לנצח את המערכת מבפנים.

משחק לידיו של אריק שרון

ההנתקות אינה בעיה אמיתית. היא לא הולכת להתרחש, מעולם לא היתה כוונה לקיים אותה ואפילו לא היתה כוונה להפיל בפח גם את המתנחילם. ההנתקות לאריק שרון היא מה שאוסלו היה לרבין ופרס, רק בלי עזרת הפלסטינים. היא כלי להשגת הגמוניה, שקט פוליטי, הסתרת שחיתויות בקנה מידה ענק, חנופה לאמריקנים, ועם קצת מזל - הבחירות הבאות. המתנחלים פשוט אינם פרמטר בתכנית ההנתקות.

אתוס העבריינות

מאז מלון "פארק" ב-1968, המתנחלים מצליחים גם לחיות על חשבון המדינה וגם להתנכל לה כל אימת שנדמה להם שזה משרת את מטרתם. גם היום אין להם בעיה להמשיך ולחיות על חשבון המדינה ולירוק לה בפרצוף. הבעיה היא שמשלם המיסים היום שונה מזה שהריע להם בסבסטיה ב-1976, וקשה להסתיר ממנו פשע שמתחולל לנגד עיניו.

האתוס הנוצרי (1)

"קידוש השם" הוא המצאה יהודית אבל ערך נוצרי. טוב ויפה ונחמד שהמתנחלים בוחרים להקריב עצמם משום שנגזר עליהם להפסיק לחיות על חשבון המדינה, אבל אף אחד עוד לא הצליח לקדם את האינטרסים שלו רק בגלל שבחר לחיות כנוצרי (אפילו ישו הוצא להורג כבר בגיל 33). אם כבר בחרת להיות שפל, דע שהחוכמה היא לגרום לאחרים לחיות - ולמות - כנוצרים.

האתוס הנוצרי (2)

מי שבוחר לחיות כנוצרי צריך לקחת בחשבון שויתר מראש על האפשרות להיות צודק.

 

 

ענייני דיומא, אוקטובר 2004

ענייני דיומא, ספטמבר 2004

ענייני דיומא, אוגוסט 2004

ענייני דיומא, יולי 2004

ענייני דיומא, יוני 2004

ענייני דיומא, מאי 2004

ענייני דיומא, אפריל 2004

ענייני דיומא, מארס 2004

ענייני דיומא, פברואר 2004

כתבו לנו

לפורום

           

חזור למעלה

כתבו אלינו  מפת האתר  דף השער


ענייני דיומא